...кαηкαℓıƒє-ƒσяυм...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

OGES,ÖSS’yi de etkiliyor

2 posters

OGES,ÖSS’yi de etkiliyor Empty OGES,ÖSS’yi de etkiliyor

Mesaj tarafından BeDo07 21.02.08 19:34

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı yeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi kitapçığına göre, öğrenciler ortaöğretimden itibaren ÖSS’ye bilinçli olarak yönlendirilecek. Yeni sistemle ilgili kitapçıktaki diğer detaylar ise şöyle

OGES (Ortaöğretime Geçiş Sistemi)

SBS (Seviye Belirleme Sınavı)

YBP (Yıl Sonu Başarı Puanı)

DP (Davranış Puanı)

OYP (Ortaöğretim Yerleştirme Puanı)

SP (Sınıf Puanı)

1- OGES’in kapsamı nedir?

Ortaöğretime Geçis Sistemi, SBS , YBP ve DP olmak üzere üç unsurdan oluşmakta.

2- SBS’nin telafisi olacak mı?

Yılda bir kez yapılacak ve telafisi ya da not yükseltme gibi herhangi bir ek sınavı olmayacak.

3- SBS’ye kimler katılacak?

2008 yılı için 6’ncı ve 7’nci sınıf öğrencileri katılacak. 2009’dan itibaren ise SBS, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıf öğrencilerine uygulanacak.

4- SBS’nin sınıf geçmeye etkisi olacak mı ?

SBS sonuçları, yalnızca ortaöğretim kurumlarına geçişte kullanılabilecek ve sınıf geçmeye herhangi bir etkisi olmayacak.

5- Açık İlköğretim Okulu öğrencileri, SBS’ye girebilecek mi?

Söz konusu öğrenciler, yaşları itibarıyla ortaöğretim nüfus çağını geçmemeleri koşuluyla dilerlerse SBS’ye girebilecekler.

6- Özel yetenek liselerinde durum nedir? Özel yetenek gerektiren liselere (Spor ve Güzel Sanatlar Liseleri) öğrenci alımı mevcut sistemdeki şekliyle devam edecek.

7- Fen, Anadolu, Sosyal Bilimler ve Öğretmen Liselerine yerleştirme nasıl yapılacak?

Öğrencilerin OYP’sine göre, bakanlık tarafından belirlenen baraj düzeyini geçmiş olmaları şartı ve tercih sıralamaları dikkate alınarak yapılacak.

8- SBS’nin ÖSS’ye katkısı olacak mı?

Öğrenciler, ortaöğretimden başlayarak bilinçli olarak ÖSS’ye yönlendirilecek. Böylelikle temel eğitimlerini almış, ön hazırlıklarını tamamlamış olan bir öğrenci kitlesi, ÖSS’de daha başarılı olacak.

9- SBS’de hangi derslerden soru olmayacak? Müzik, Beden Eğitimi, Resim İş ve Seçmeli derslerden SBS’de soru bulunmayacak.

10- İlköğretimde değişen not sistemi yeni modelden etkilenecek mi?

5 Ekim 2007 tarihinden itibaren geçilen 100’lük not sistemi geçerli olacak.

11- SBS’de puan türleri nasıl olacak?

Sınavda tek puan türü hesaplanacak.

12- Okulun genel başarı ortalaması SBS’ye yansıyacak mı?

Hayır. SBS o yılın müfredatına dayandırılarak yapılan ve bireysel olarak öğrencinin seviyesini tespit etmeyi amaçlayan bir sınav olacak.

13- SBS’ye başvurular nasıl yapılacak?

Aday, bankaya sınav ücretini yatırdıktan sonra otomatik olarak başvurusunu yapmış sayılacak.

14- SBS için ücret alınacak mı?

Tüm öğrenciler için sınav ücreti 10 YTL olacak.

15- SBS nerelerde yapılacak?

Yurt genelinde tüm il merkezleri ile uygun ilçelerde yapılacak. Ayrıca; aday olması halinde bakanlığa bağlı ilköğretim okullarının bulunduğu yurtdışındaki bazı sınav merkezlerinde de yapılabilecek.

16- SBS başvuruları ne zaman yapılacak?

SBS başvurusu ve ücret yatırma tarihi daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulacak.

17- SBS’de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden soru olacak mı?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu Sosyal Bilgiler sorularının içinde olacak. Dersten muaf olan öğrencilerle bu soruları cevaplamak istemeyenler için alternatif Sosyal Bilgiler soruları yer alacak.

18- Sınıf tekrarına kalan öğrenciler SBS’ye girebilecek mi?

Sınava tüm öğrenciler katılabilecek ve öğrencinin aldığı en yüksek SBS puanı değerlendirilecek.

19- Yurtdışında okuyan öğrenciler, SBS’ye girebilecek mi?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim gören öğrenciler isterlerse SBS’ye katılabilecekler.

20- SBS yurtdışında nerelerde yapılacak?

Lefkoşa, Trablus, Riyad, Medine, Cidde, Bakü, Aşgabat ve Taşkent’te yapılacak. Ayrıca aday olması halinde bakanlığa bağlı ilköğretim okullarının bulunduğu bazı sınav merkezlerinde de uygulanacak.

21- SBS yapılmayan ülkelerdeki öğrenciler nerede sınava girecek?

Bu ülkelerde sınava katılmak isteyen öğrenciler, yurtiçi sınav merkezlerinin birinde sınava katılabilecekler.

22- 2008’den sonra askeri okullara, polis kolejine ve özel okullara sınavla giriş nasıl olacak?

Bu okullara giriş, kurumların kendilerinin belirleyeceği usul ve esaslara göre yürütülecek.

23- SBS için pilot uygulama yapılacak mı?

2008’de ilk defa uygulanacak olan SBS soruları bilimsel anlamda değerlendirilecek. Aralık ayında en az 150 okulda programların ilk dört aylık bölümlerini kapsayan pilot bir SBS uygulaması yapılacak.

24- Sınav sorularının hazırlanmasına öğretmenlerin katkısı olacak mı?

Öğretmenler dilerlerse “[Linkleri sadece kayitli üyelerimiz görebilir. SiberTRforum.com üyesi olmak için tiklayin...] ve [Linkleri sadece kayitli üyelerimiz görebilir. SiberTRforum.com üyesi olmak için tiklayin...] internet sitelerinde yer alan elektronik posta adreslerine hazırladıkları soruları gönderebilecek. Sorular Genel Müdürlük tarafından değerlendirilmeye alınacak.

25- 6,7 ve 8’inci sınıftan Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na (DPY-B) giren öğrenciler 2008’de DPY- B sınavına da girecek mi?

İlköğretimin 6 ve 7’nci sınıflarında okuyan öğrencilerin DPY-B sınavları SBS ile birlikte; 8’inci sınıfların sınavı ise OKS ile birlikte yapılacak. Ancak; 5,9,10 ve 11’inci sınıflarda okuyan öğrenciler isterlerse 4 Mayıs 2008 tarihinde düzenlenecek olan DPY-B’ye girebilecek
BeDo07
BeDo07
кαηкαℓιƒєค๔๓เภ
кαηкαℓιƒєค๔๓เภ

https://kanka.forumotion.net

OGES,ÖSS’yi de etkiliyor Empty Geri: OGES,ÖSS’yi de etkiliyor

Mesaj tarafından bojan-krkic 10.03.08 16:46

öööööf hayat sınav bu ne yha
bojan-krkic
bojan-krkic
Süper Moderatör
Süper Moderatör