...кαηкαℓıƒє-ƒσяυм...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SP Farm Nedir?

SP Farm Nedir? Empty SP Farm Nedir?

Mesaj tarafından BeDo07 19.02.08 18:23

SP Farm (Toplama)

Silkroad Online sadece lvl tabanlı diil aynı zaman da skill tabanlı da bir oyun. İyi bir karakter yapılandırmak için bir çoğumuz gördüğümüz beğendiğimiz her skilli almaya çalışıoruz. Ne yazık ki lvl 30+lara geldiğimiz zaman farkedioruz ki karakterimiz ciddi bir SP darboğazına düşmüş durumda. Umarım bu yazımı okuyanlar bu duruma düşmekten kurtulurlar.

Oyunda bir SP puanı 400 Skill experince (SXP) puanı alınca kazanılıyor, yani yeşil xp barının üzerindeki o ince sarı bar tam 400 SXP alınca doluyor. SP kazanmak çok çok zor deil ama ilerdeki skiller ne yazık ki çok fazla SP istemeye başlıyor ve ööle rast gele dierek kazandığınız ve gelişi güzel harcadığınız SPler bu skilleri açmaya yetmiyor. Böylece bir çoğumuz, yüksek lvllarda ama istediğimiz skilleri açamamış karakterlerle oynamak zorunda kalıoruz.

Bir çoğunuz farketmiştir ki oyun içine bu problemi aşmak için bir mekanizma yerleştirilmiş. Dikkat ettiyseniz oyunda bir yaratık kesince sadece xp diil skill xp de kazanıyorsunuz. Oyunda en yüksek masterynizle lvlınız arasındaki fark arttıkça (max 9 fark), kestiğiniz yaratıklardan daha çok sp ama daha az xp kazanmaya başlıorsunuz. Size bunu bir örnekle anlatayım. Lvl 20 de 0 mastery farkıyla bir yarık kesip 480xp 100sxp alıorsanız, yine lvl 20 de 9 mastery farkla keserseniz 47xp 190 sp alırsınız. Dikkat ettiyseniz aldığınız xp 1/10una düşerken sxp sadece 2 katına kadar çıkabiliyor. Bu 2 anlama geliyor:

1: SXP XPden çok daha pahalıya mal oluyor.
2. 9 lvl farkla tamamladığınız bir lvl da 0 farkla tamamladığınız bir lvldan yaklaşık 20 kat daha falza sxp kazanıyorsunuz.

(bunlar matematiksel olarak dooru anlamadıysanız lütfen beni suçlamayın =P)

SP farm da mastery lvllarınızla karakter lvlınızın arasında fark bırakılarak yapılıor. Özellikle erken lvllarda SP farm yapmak daha kolay çünkü skilleriniz açık olsun olmasın,lvlınıza denk yaratıkları kesmeye çalışırken çok zorlanmıorsunuz. Bu sebeten bir çok oyuncu lvl 5te ilk imbuesunu ve ilk skillini açtıktan sonra lvl 16ya kadar hiç skill açmıo ve lvl 16 da 9 farka ulaşıo ve lvl 16-20 arası skill lvllarını birer birer arttırarak, 9 farkla yarartık kesmeye devam ediyor. Bir çok SP farmer lvl 20de 10000+ SPye ulaşıyor. Bazıları daha da ileri gidip lvl 20ye kadar olan questleri almayıp hiç quest XPsi almadan 20000+ SP ye ulaşıyor ve ondan soora 1-2 lvl farkıyla oyunlarına devam ediyor.

SP farm her lvlda yapılabilir ama yukarıda anlattığım gibi yüksek lvllara çıktıkça hem zorlaşıyor hem de yine oyunun başka bir mekanizması yüzünden (xp/sp oranı lvl ilerledikçe artmakta) düşük lvllarda alınabilecek SXP yi alabilmek için çok daha fazla XP kaybetmek (feda etmek desem daha dooru olur) gerekiyor.

Peki SP FARM gerçekten gerekli mi?
Bu cevabı olan bir soru değil. Karakterinizin yapılandırmasına, oynama stratejinize,sabrınıza, sıkıntınıza ve zevkinize göre değişir. Kendi adıma konuşacak olursam ben lvl 20 ye kadar 10000 SP biriktirdim ve lvl 50ye kadar 4 haleli SPlere hiç düşmemek için 2 -3 lvl farkla devam ettim ( lvl 30 da nuke açmak için 0a indirmiştim =)). 50 den sonra skillerimi tamamen açtım (70 lvl sınırlandırılması kaldırılmadan oraya yetişmek istiorum) ve şu an 2500SP im kaldı (bu sayı size çok gelebilir ama ben bi lvlda 3000+ harcıom şu an). Siz de kendinize göre bi plan yapıp onu uygulayın. İster hard core farm edip lvl 25e kadar 30k biriktirin. İster bütün oyun boyunca 4 5 lvl farkla gidip lvl atladıkça skillerinizi açın, isterseniz de tek skill tree gidin(light nuker gibi) hiç SP FARM yapmayın.
ne yaparsanız yapın ama iyi plan yapın, lvl ilerledikçe charınızın kötü olduunu görmek çok üzücü olabilir.

Umarım bu yazının size bi faydası dokunur.
BeDo07
BeDo07
кαηкαℓιƒєค๔๓เภ
кαηкαℓιƒєค๔๓เภ

https://kanka.forumotion.net

- Similar topics