...кαηкαℓýƒє-ƒσяυм...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mac OS X Nedir?

2 posters

Aþaða gitmek

Mac OS X Nedir? Empty Mac OS X Nedir?

Mesaj tarafýndan BeDo07 14.02.08 21:10

Mac OS X Macintosh iþletim sistemi ailesinin son sürümüdür ve Apple tarafýndan Macintosh bilgisayarlarý için tasarlanmýþ bir iþletim sistemidir.

Mac OS X aslen BSD ve Mach mikroçekirdeði üzerine kurulu, açýk kaynak bir iþletim sistemi olan Darwin'e dayanýr. Apple bu sistemi kendi amaçlarýna göre geliþtirdikten sonra Mac OS X kullanýcý arabirimi olarak Aqua'yý geliþtirmiþtir. Sistemin çekirdeði ve bazý bileþenleri açýk kaynak olmasýna raðmen, çoðu bileþeni açýk kaynak deðildir.

Mac OS X Server ise her ne kadar mimari olarak masaüstü Mac OS X ile ayný olsa da, Apple sunucularý için hazýrlanmýþ ayrý bir iþletim sistemidir. Mac OS X'ten farklý olarak geliþmiþ yönetim araçlarý içerir.

Tarihçe : Mac iþletim sisteminin onuncu sürümü olmasýna raðmen, Mac OS X'in geliþimi çoðu alanda klasik Mac OS'ten baðýmsýzdýr. Sistemin altyapýsýný NeXTSTEP'ten alýnmýþ ve daha sonra Darwin adý altýnda açýk kaynak olarak sunulmuþ Mach mikroçekirdeði ve BSD oluþturur. Bu sebepten dolayý Mac OS X Unix tabanlý bir iþletim sistemidir.

1985 yýlýnda Apple "yeni nesil" bir iþletim sistemi yaratmak için kollarý sývamýþtý (bakýnýz: Taligent ve Copland). Baþarýsýzlýkla sonuçlanan giriþimden sonra NeXT'in iÃ?letim sistemi —o zamanki adÃ?yla OPENSTEP— yeni Mac iÃ?letim sisteminin temeli olarak kararlaÃ?tÃ?rÃ?lmÃ?Ã?tÃ?. Bu kararÃ? takiben NeXT Apple tarafÃ?ndan alÃ?ndÃ? ve Steve Jobs Apple'a geri dÃ?nmÃ?Ã? oldu.

Jobs geri dÃ?ndÃ?kten kÃ?sa bir sÃ?re sonra Ã?irket baÃ?kanlÃ?Ã?Ã?nÃ? geri aldÃ? ve yeni iÃ?letim sistemi Ã?zerindeki Ã?alÃ?Ã?malarÃ? yoÃ?unlaÃ?tÃ?rdÃ?. OPENSTEP'i yavaÃ? yavaÃ? geliÃ?tirerek Mac OS X yapmayÃ? amaÃ? edinen bu projeye Rhapsody adÃ? verildi. Eski Macintosh bilgisayarlarÃ?ndaki donanÃ?m zorluklarÃ?, nesne tabanlÃ? yeni bir yazÃ?lÃ?m mimarisi ve bazÃ? ticari konulardaki anlaÃ?mazlÃ?klar yÃ?zÃ?nden sancÃ?lÃ? bir geÃ?iÃ? dÃ?nemi yaÃ?anmÃ?Ã? olsa da, Rhapsody Mac OS X adÃ?yla 24 Mart 2001'de piyasaya sÃ?rÃ?ldÃ?.

O gÃ?nden bu yana Mac OS X 10.0 (Cheetah), 10.1 (Puma), 10.2 "Jaguar", 10.3 "Panther" ve 10.4 "Tiger" sÃ?rÃ?mleri piyasaya Ã?Ã?kmÃ?Ã?tÃ?r. 7 AÃ?ustos 2006'da WWDC'de Steve Jobs tarafÃ?ndan ilk demosu yapÃ?lmÃ?Ã? olan [1] Mac OS X 10.5 "Leopard"'Ã?n 2007 baharÃ?nda Ã?Ã?kacaÃ?Ã? duyurulmuÃ?tur. [2] ÃœrÃ?nÃ?n Ã?u anki kod adÃ? Leopard olmasÃ?na raÃ?men satÃ?Ã? sÃ?rÃ?mÃ?nÃ?n baÃ?ka bir adla anÃ?labilme olasÃ?lÃ?Ã?Ã? vardÃ?r.

ÃœrÃ?n isimleri : Apple Mac OS X ismindeki X karakterini Roma rakamlarÃ?ndan seÃ?miÃ?tir. On sayÃ?sÃ?nÃ? temsil eden X, Mac OS 9'dan sonra gelen iÃ?letim sistemini gÃ?stermektedir. Bu sebepten dolayÃ? sistemin Apple tarafÃ?ndan Ã?ngÃ?rÃ?len doÃ?ru okunuÃ?u "Mac OS ten" (Mek o-es ten) Ã?eklindedir. TÃ?rkÃ?ede ise daha yaygÃ?n olarak (Mak os iks) olarak okunur. Sistemin aslÃ?nda Unix tabanlÃ? olmasÃ? ve isminin AIX, HP-UX, IRIX, Linux, Minix, Ultrix, Xenix gibi diÃ?er Unix sistemleri gibi X ile bitmesi ile hoÃ? bir tesadÃ?ftÃ?r.

Mac OS X serisindeki iÃ?letim sistemleri isimlerini kedigillerden alÃ?r. 10.0 sÃ?rÃ?mÃ?nÃ?n kod adÃ? Cheetah, 10.1 sÃ?rÃ?mÃ?nÃ?n kod adÃ? Puma idi. Ã?ki sÃ?rÃ?m de Mac OS X 10.0 ve Mac OS X 10.1 olarak piyasaya sÃ?rÃ?lmÃ?Ã?lerdi. 10.2 sÃ?rÃ?mÃ?nden itibaren Apple iÃ?letim sistemlerini sÃ?rÃ?m numaralarÃ? ile deÃ?il, kod adlarÃ?yla piyasaya sÃ?rmeye baÃ?ladÃ?. Bunun sonucu olarak Mac OS X 10.2 Jaguar ismiyle, Mac OS X 10.3 Panther ismiyle piyasaya sÃ?rÃ?ldÃ?. En son sÃ?rÃ?m olan Mac OS X 10.4 Tiger, yeni Ã?Ã?kacak sÃ?rÃ?m olan Mac OS X 10.5 ise Leopard ismiyle anÃ?lmaktadÃ?r. Apple Lynx ve Cougar markalarÃ?nÃ? da tescil etmiÃ?tir.

SÃ?rÃ?mler [deÃ?iÃ?tir]Apple Mac OS X Server 1.0'i Ocak 1999'da piyasaya sÃ?rdÃ?.
2000 yÃ?lÃ?nda son kullanÃ?cÃ? sÃ?rÃ?mÃ? Mac OS X iÃ?in beta sÃ?rÃ?mÃ? Ã?Ã?karÃ?ldÃ?.
24 Mart 2001: Mac OS X 10.0 (Cheetah) piyasaya sÃ?rÃ?ldÃ?.
25 EylÃ?l 2001: Mac OS X 10.1 (Puma) piyasaya sÃ?rÃ?ldÃ?.
24 AÃ?ustos 2002: Mac OS X 10.2 "Jaguar" piyasaya sÃ?rÃ?ldÃ?.
24 Ekim 2003: Mac OS X 10.3 "Panther" piyasaya sÃ?rÃ?ldÃ?.
29 Nisan 2005: Mac OS X 10.4 "Tiger" piyasaya sÃ?rÃ?ldÃ?.
GÃ?rÃ?ldÃ?Ã?Ã? Ã?zere Apple 2001'den itibaren nerdeyse her sene bir iÃ?letim sistemi Ã?retmekten daha yavaÃ? bir tempoya doÃ?ru ilerlemektedir. 2000'den 2002'ye kadar olan hÃ?zÃ?n sebebi Ã?irketin Mac OS 9'dan geÃ?iÃ?i gerÃ?ekleÃ?tirmedeki kararlÃ?Ã?Ã?ydÃ?. 2004 yÃ?lÃ?nda Steve Jobs'un Mac OS X'e geÃ?iÃ?in tamamlandÃ?Ã?Ã?nÃ? duyurmasÃ? ile yeni iÃ?letim sistemleri daha uzun aralÃ?klarla Ã?Ã?kmaya baÃ?lamÃ?Ã?tÃ?r.

Ã?bÃ?r yandan Apple'Ã?n IBM tarafÃ?ndan Ã?retilen G5 ve Motorola/Freescale tarafÃ?ndan Ã?retilen G4 serisi PowerPC iÃ?lemcilerini terkederek Intel'in CISC tabanlÃ? mimarisine geÃ?meye karar vermesinin iÃ?letim sistemi Ã?zerinde radikal bir deÃ?iÃ?ikliÃ?e yol aÃ?acaÃ?Ã? ve ardÃ? ardÃ?na iÃ?letim sistemi gÃ?ncellemelerinin ortaya Ã?Ã?kacaÃ?Ã? Ã?ngÃ?rÃ?lebilir. Esas ilginÃ? beklenti, herhangi bir x86 PC Ã?zerine Mac OS iÃ?letim sisteminin yÃ?klenebilme olasÃ?lÃ?Ã?Ã?dÃ?r. Bu olasÃ?lÃ?k Apple tarafÃ?ndan reddedilmekte, Mac OS X'in Intel mimarisi iÃ?in derlenen sÃ?rÃ?mlerinin yalnÃ?zca Apple'Ã?n Ã?rettiÃ?i makinelerde Ã?alÃ?Ã?acaÃ?Ã? vurgulanmaktadÃ?r.

Belli baÃ?lÃ? Ã?zellikler

Liste iÃ?in son sÃ?rÃ?m olan Tiger baz alÃ?nmÃ?Ã?tÃ?r.

PDF ve Quartz teknolojilerini kullanarak sistem Ã?apÃ?nda vektÃ?rel grafikler sunar.
256x256 piksele kadar Ã?Ã?kabilen yÃ?ksek renkte, yeniden boyutlandÃ?rÃ?labilen simge kullanÃ?mÃ?na destekler.
Sistemdeki tÃ?m metin alanlarÃ? yazÃ?m kÃ?lavuzu, imla dÃ?zeltme, sÃ?zlÃ?k, deÃ?iÃ?ik seÃ?im Ã?ekilleri, otomatik tamamlama, sÃ?rÃ?kle-bÃ?rak ve sistem servisleri ile uyumludur. KÃ?sacasÃ?, kullandÃ?Ã?Ã?nÃ?z her metin kutusunda sayÃ?lan Ã?zellikleri kullanmak mÃ?mkÃ?ndÃ?r, programcÃ?nÃ?n Ã?zel bir Ã?aba sarfetmesi gerekmez.
YÃ?ksek kalitede gÃ?rÃ?ntÃ? yumuÃ?atma ve gÃ?lgelendirme.
AÃ?Ã?k uygulama pencerelerini hem uygulamaya gÃ?re eriÃ?ime, hem ekranda gÃ?rÃ?len sÃ?raya gÃ?re eriÃ?ime aÃ?mÃ?Ã?tÃ?r.
ColorSync: Sistemdeki gÃ?rÃ?ntÃ? motoru basÃ?ma hazÃ?r, kaÃ?Ã?t Ã?zerine Ã?Ã?kacaÃ?Ã?, ya da deÃ?iÃ?ik ortamlarda gÃ?sterileceÃ?i bildirilen gÃ?rÃ?ntÃ?lerin renk kalibrasyonunu kendiliÃ?inden yapar.
OpenGL sayesinde grafik Ã?izimleri iÃ?in donanÃ?m bazlÃ? hÃ?zlandÃ?rma saÃ?lar, bu teknolojinin adÃ? Quartz Extremedir.
ExposÃ? adlÃ? Ã?zellik sayesinde tek tuÃ? ya da fare hareketi ile tÃ?m aÃ?Ã?k pencereler, Ã?ndeki uygulama pencereleri ya da masaÃ?stÃ? ekrana gelir.
Sistemdeki uygulamalarÃ?n Ã?ok bÃ?yÃ?k bir kÃ?smÃ? Unicode desteklidir.
YerelleÃ?tirme ve tercÃ?meyi kolaylaÃ?tÃ?ran bir mimari sunar. Ã?oÃ?u program iÃ?in programÃ?n kendisi, kullanÃ?cÃ? arabirimi ve arabirimde kullanÃ?lan dil birbirinden tamamen baÃ?Ã?msÃ?zdÃ?r.
FileVault Ã?zelliÃ?i AES-128 kullanarak kullanÃ?cÃ? verisini Ã?ifreler.
Widget denilen ufak programlarÃ? barÃ?ndÃ?ran Dashboard katmanÃ? sayesinde ufak iÃ?leri halleden programcÃ?klar el altÃ?ndan tek tuÃ?la Ã?aÃ?Ã?rÃ?lÃ?p hemen saklanabilir.
Sistem Ã?apÃ?ndaki dosyalarÃ?, resimleri, e-postalarÃ?, adresleri ve daha birÃ?ok tÃ?rÃ? arayabilen Spotlight sayesinde iÃ?erik aramalarÃ? Ã?ok hÃ?zlÃ? olarak gerÃ?ekleÃ?ir. Arama sonuÃ?larÃ? sanal klasÃ?rler olarak saklanabilir.
Automator son kullanÃ?cÃ?lar iÃ?in rutin hale gelen gÃ?revleri otomatik hale getirebilen bir programdÃ?r. Uzun sÃ?re Ã?nce Apple tarafÃ?ndan geliÃ?tirilmiÃ? olan AppleScript'i daha da kolay kullanÃ?lan bir teknoloji haline getirmiÃ?tir.
Birden fazla kullanÃ?cÃ?nÃ?n aynÃ? bilgisayarÃ? farklÃ? ayarlarla kullanabilmesini saÃ?layan profiller sunar.
Sistem Ã?apÃ?nda Ã?ngilizce sesli komut tanÃ?ma ve metin okuma Ã?zelliÃ?i mevcuttur. Bu teknolojinin bir ileri aÃ?amasÃ? olan VoiceOver sayesinde Mac OS X gÃ?rme engelli kullanÃ?cÃ?lara ekranda neler olup bittiÃ?ini anlatÃ?r.
Standart kurulumla gelen iChat yazÃ?lÃ?mÃ? Ã?nternet Ã?zerineden 3 kiÃ?inin aynÃ? anda gÃ?rÃ?ntÃ?lÃ? konferans yapmasÃ?nÃ?, 10 kiÃ?inin aynÃ? anda sesli gÃ?rÃ?Ã?me yapmasÃ?nÃ? saÃ?lar.

Leopard Ã?zellikleri Bu liste daha Ã?Ã?kmamÃ?Ã? olan bir sÃ?rÃ?mÃ? kapsar. SatÃ?Ã?a sunulan sÃ?rÃ?mdeki Ã?zellikler sayÃ?lanlardan farklÃ? olabilir. Kaynak olarak Leopard sayfasÃ? kullanÃ?lmÃ?Ã?tÃ?r.

Time Machine (Zaman makinesi) sayesinde sisteminizi kurduÃ?unuzdan itibaren herhangi bir zamana geri giderek yanlÃ?Ã?lÃ?kla sildiÃ?iniz veya bozuk dosyalarÃ? geri getirebilme.
Mail programÃ?nÃ? kullanarak yapÃ?lacaklar listesi hazÃ?rlama, takvim notlarÃ? alma. Ã?zelleÃ?tirilebilen Ã?ablonlarla iLife uygulamalarÃ?ndaki iÃ?eriÃ?i diÃ?er kullanÃ?cÃ?larla kolayca paylaÃ?abilme.
iChat ekran paylaÃ?Ã?mÃ? sayesinde konuÃ?tuÃ?unuz kiÃ?ilerle gerÃ?ek zamanlÃ? ekran paylaÃ?Ã?mÃ?. Yine iChat Amfisi Ã?zelliÃ?ini kullanarak video gÃ?rÃ?Ã?mesi yaptÃ?Ã?Ã?nÃ?z birine uzaktan resim, video veya Keynote sunularÃ?nÃ? canlÃ? olarak sunma.
Spaces sayesinde birden fazla sanal masaÃ?stÃ?nde program kÃ?meleri tanÃ?mlayabilme, kÃ?sayollarla aralarÃ?nda dolaÃ?abilme
Safarinin yeni WebClip Ã?zelliÃ?i sayesinde istediÃ?iniz bir web sitesinin istediÃ?iniz kÃ?smÃ?ndan "widget" yaratabilme.
Ã?nsan konuÃ?masÃ?na Ã?ok yakÃ?n, duyma engelliler iÃ?in yÃ?ksek hÃ?zda ses kalitesini bozmadan konuÃ?abilen yeni sistem sesi Alex.
TÃ?m sistem kÃ?tÃ?phanelerinde 64 bite geÃ?is.
Canland�rma efektlerini h�zland�ran ve programlanmalarýný çok kolaylaþtýran Core Animation adlý sistem seviyesinde teknoloji.
BeDo07
BeDo07
кαηкαℓιƒєค๔๓เภ
кαηкαℓιƒєค๔๓เภ

Mesaj Sayýsý : 821
Yaþ : 29
Kayýt tarihi : 10/02/08

https://kanka.forumotion.net

Sayfa baþýna dön Aþaða gitmek

Mac OS X Nedir? Empty Geri: Mac OS X Nedir?

Mesaj tarafýndan bojan-krkic 16.02.08 17:44

bedo yazýyý düzeltsene...
bojan-krkic
bojan-krkic
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Mesaj Sayýsý : 739
Kayýt tarihi : 13/02/08

Sayfa baþýna dön Aþaða gitmek

Sayfa baþýna dön

- Similar topics